20. 11. 2019 | Pavel Merhout
5 min čtení | Zobrazeno:

Co udělala na pohovoru, se jen tak nevidí. Proto se nechce věřit, co se stalo na konci zkušebky

Jak na se chovat na pohovoru ví dnes kdekdo. Jak uchazeči, tak manažeři na druhé straně. Bohužel to nestačí k tomu, aby se správný pracovník se správnou firmou našel.

Skvělá příprava na pohovor

Marie se ucházela o místo manažerky kvality. V té době jsme potřebovali obsadit tuto pozici někým opravdu zkušeným, takovým člověkem ona byla. Silná osobnost, přirozená autorita svým projevem. Zkušená, měla přehled.
Na pohovoru mě přesvědčila tím, co udělala. Musím uznat, to se jen tak nevidí.

Manažerka kvality
Manažerka kvality

„Dobrý den, myslím, že bych vám mohla říct o vaší firmě a o kvalitě výrobků něco, co nevíte.“ To byl skvělý začátek. Moje zvědavost vyskočila na maximum. „Provedla jsem si průzkum. Udělala jsem Mystery Shopping ve dvou vašich prodejnách. Něco jsem našla.“ Sáhla do tašky a vytáhla výborně strukturovaný report, ze kterého na mě vyskočila rizika z pohledu zákazníka. Některá jsem znal, jiná byla pro mě nová.

Tím mě v tu chvíli dostala. Vnitřně jsem se na místě rozhodl ji najmout.
Tuhle ženskou tady potřebuju! Po povinné diskuzi o jejím CV a detailním představení firmy jsme oba věřili, že jsme našli shodu. Psychotesty byly jen formalitou, já měl skvělou šéfku kvality a Marie nového zaměstnavatele.

Zkušební doba ukáže

Konec zkušební doby. Sedíme s Marií naproti sobě, s vážným výrazem ve tváři. Díváme se sobě do očí. „Nefunguje to, viď?“ Říkám a čekám reakci.
„No to teda nefunguje. Já jsem tady chtěla věci měnit, ale firma nechce.“ Byl její pohled. Já už v té době věděl, kde se stala chyba. Ne až ve zkušebce, ale dříve. Bylo to před několika měsíci na zmíněném pohovoru.

Na něco jsem tehdy zapomněl, něco jsem odbyl, přeskočil. Pracovní poměr jsme rozvázali jeden den před koncem zkušební doby. Bylo to dobře pro oba, vzájemný souhlas.

Hodnotový management

Člověk je tím, co ho doteď tvořilo, utvářelo a formovalo. Každý si během života buduje svoje vnitřní hodnoty, podle nich pak žije a pracuje. To platí i pro firmu. Firma má taky své hodnoty a má v sobě otisk minulosti. Vzkaz zakladatelů je ve společnosti udržován dlouho, klidně i po jejich smrti.

Pokud se hodnoty pracovníků a hodnoty firmy neshodují, je problém.

 • U nás ve firmě věříme v samostatnost a možnost svobody v rozhodování každého pracovníka.
 • Marie věřila v silné procesní řízení a omezení variabilit maximálním zúžením rozhodovacího prostoru.

To dohromady nemohlo fungovat, ale my jsme si to ve správnou dobu neřekli.

Nedávno jsem slyšel jednu metaforu, není z mé hlavy. Jsem za ni vděčný, pomohla mi pochopit co jsem udělal na pohovoru s Marií špatně. Dnes ji používám při každém interview a je to něco, co i vám zvýší šanci na správný výběr nového kolegy o desítky procent.

Tím jsem si jistý.

Tato metafora vám pomůže pochopit, jestli hodnoty uchazeče a společnosti budou v symbióze anebo půjdou proti sobě. Pomůže pochopit skutečné hodnoty uchazeče, nejen jako odborníka, ale jako člověka.

Tady je:

Co dělají kuchaři Michelinských restaurací, aby byli neustále špičkou ve svém oboru? Určitě mají perfektní recepty na jídlo. Taky tvoří nové a zdokonalují ty existující.

Master chef
Master chef

To asi jo, bez toho by se to neobešlo. Ale recept se dá okopírovat, každý ho může použít.

Tak proč tedy každý nevaří tak dobře jako v Michelinských restauracích?
Tito nejlepší kuchaři ví, že výsledná chuť je taková, jaké jsou ingredience. Nestačí se dívat jen na recept. Musí vědět, co použijí, jaké suroviny vyberou, odkud jsou, co se s nimi dělo. Mistři svého oboru kupují své vstupy od svých farmářů. Musí mít jistotu, znalost odkud budoucí části jejich díla pocházejí. Protože jen to jim pomůže opravdu pochopit skutečné vlastnosti surovin.

Jdou ještě dál. Chtějí vědět, jaká půda je na místě, kde suroviny vyrostly. Určuje jejich chuť. Mrkev bude chutnat jinak ze dvou různých polí o trošku jiném složení. Chtějí vědět, čím byla krmena zvířata na maso. Tady se nebavíme o špatném vlivu hromadného chovu, ale o nuancích rostlin na pastvě podle lokality louky.

Ale někteří jdou ještě dále. Koupí si vlastní farmu. Investují do vlastního stáda. Místo pro farmu si vyberou podle toho, co nejlépe na talíři ovlivní budoucí chuť steaku. Jenom potom budou opravdu vědět, jestli jídlo bude mít přesně takovou chuť, jakou chtějí. Pozor, nemluvím o tom, aby byly suroviny kvalitní. To je samo sebou. Mluvím o tom, aby jejich chuť přesně odpovídala záměru mistra kuchaře.

Jak najít skutečné hodnoty člověka

Tuhle metaforu si vždycky vybavím, když vidím nového uchazeče a přemýšlím, jaké má životní hodnoty. Jaké životní ingredience vytvořily z člověka sedícího na druhé straně stolu to, co je teď? Na to jsem při pohovoru s Marií zapomněl.

Proto se teď na přijímacím pohovoru vždycky ptám:

 • Jaký je váš životní příběh?
 • Co vás v životě zformovalo, jak jste se stal tím, čím jste?
 • Koho jste potkal, kdo vám v čem otevřel oči a jak? Čím?
 • Co vás v mládí přitahovalo, jak se to spojuje s tím, čím jste dnes?
 • Jaké knihy vám změnily pohledy na svět? Proč?
 • … no a samozřejmě hledám shodu s firemními hodnotami

Marie věděla, že když udělá mystery shopping, je to dobrá věc. Je to kvalitní manažerka.

Já jsem tehdy úplně zazdil to, abych se přesvědčil, jestli má naše firma a Marie stejné hodnoty, jestli náhodou skutečné kvality Marie nebudou více platné v jiné firmě.

Dneska už to vím.

Sdílejte
Pavel Merhout

Podobné články
Máš pleš? Raduj se.
Máš pleš? Raduj se.

Máš už pleš? To je pro chlapa významná životní změna....

Každý cíl se dá očůrat.
Každý cíl se dá očůrat.

Srdce mladého analytika, sotva 23 leté, krvácelo při pomyšlení, že...

Nízký výkon? Cukr a bič nefunguje. Ani větší tlak.
Nízký výkon? Cukr a bič nefunguje. Ani větší tlak.

"Budu toho mladého asi muset propustit." Povídá mi šéf jedné...

Jak údržbář vyškolil doktory. Opravili svoje předpoklady.
Jak údržbář vyškolil doktory. Opravili svoje předpoklady.

Alfons u nás dělal údržbáře. Kromě toho, že si rád...

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

IAM POTENTIAL

 • Nakopni svou kariéru.
 • Udělej si před ostatními náskok.
 • Změň svůj život.