19. 11. 2019 | Pavel Merhout
3 min čtení | Zobrazeno:

Nikdo neodporoval panovačné šéfce, pak najali mladého kvaliťáka. Jak usměrnit arogantního manažera?

Někdy narazíte na arogantního manažera. Co s tím? Jakou zpětnou vazbu použít na bossing? Byl jsem na začátku své pracovní kariéry. Nastoupil jsem do firmy, nadnárodního koncernu, jako inženýr kvality. V té společnosti jsem byl asi 3 týdny, kdy došlo k následující šílené situaci.

Bossing - jak usměrnit arogantního šéfa
Bossing – jak usměrnit arogantního šéfa

V open officu se šéf se vždycky pozná podle toho, že má trošku vyšší zástěny kolem svého stolu. Tehdy týmu, ve kterém jsem pracoval, šéfovala žena, s velmi podivnými způsoby komunikace.

Jednou mě požádala o zaslání 8D reportu mailem. Krátce nato, co jsem jí ho poslal, se z poza jejích vyšších paravanů ozvalo, evidentně směrem k mému stolu: „Papír!“

Mívala ve zvyku používat tyhle jednoslovné příkazy. Naprosto všechny to frustruvalo. Byl jsem zrovna v dobrém rozmaru a navíc mi vůbec nedošlo, že to je vlastně její další pracovní pokyn, takže ze mě vypadlo: „Sežere ho tapír!“

V celém open officu se v mžiku rozprostřelo hrobové ticho. Kdosi se dusivě uchichtl. Atmosféra v ten moment zhoustla tak, že jsem to až fyzicky cítil. S pokusem o úsměv jsem se rozhlédl a zjistil, že situace je velmi vážná.

Všichni mí kolegové jako na povel sklopili hlavy a urputně zkoumali své klávesnice ze vzdálenosti méně než pěti centimetrů. Pochopil jsem, že je zle.
Šéfka zvedla obočí, popovstala tak, aby na mě přes zástěnu viděla a řekla, tentokrát o poznání hlasitěji: „Merhoute, na tiskárně je papír.“

V mé hlavě se rozprostřel totální zmatek. Co jsem to udělal? Ale vlastně… blesklo mi mozkem… jak se mnou může takhle mluvit? A pak jsem se zmohl na tu snad nejblbější odpověď: „A je mu tam dobře, viďte?“ Šéfka ani nehla brvou, otočila hlavu a zvolala: „Macháčková, papír.“. Paní Macháčková se v sekundě zvedla a přinesla můj 8D report z tiskárny. Šéfka si ho beze slova vzala.

Byla moje zpětná vazba OK?

Od té doby jsem si tu situaci promítnul snad stokrát. Říkám si, jak by měla moje správná reakce v téhle situaci, kterou jsem vnímal jako hraniční s bossingem, vypadat?

Musím vám říct, že tehdy jsem byl za hrdinu, že jsem se jako první vzepřel tomuhle zacházení. V týmu to pak bylo veselé téma na každou sešlost. A navíc šéfka už mě nikdy o podobnou službičku tímto způsobem nepožádala.
Na druhou stranu tyhle způsoby i nadále používala směrem k ostatním. To mě mrzelo, ale nic jsem s tím tehdy neuměl udělat.

Simon Sinek: Jak na konflikty

Nedávno jsem viděl na LinkedIn radu od Simona Sinka, jak řešit podobné situace. Kdybych se jí tehdy řídil, vypadalo by to asi takto.

Šéfka: „Papír!“

Zvedám se a přináším papír. Při jeho podávání říkám: „Paní vedoucí, víte, je mi to líto, ale musím vám říct, že mi vadí, jakým způsobem mě žádáte o přinesení výtisku reportu.“

Odmlčím se.

„Ten způsob je ponižující, myslím že bych neměl problém, kdybyste mě například požádala stylem – prosím vás Pavle, až půjdete kolem tiskárny, přiberte ten váš 8D repot, vytiskla jsem ho. To by bylo úplně OK.“

Odmlčím se.

„Víte, myslím, že pokud budete příště žádat takovým způsobem, budu mít velký problém s pracovní atmosférou pod vaším vedením.“

Sdílejte
Pavel Merhout

Podobné články
Nízký výkon? Cukr a bič nefunguje. Ani větší tlak.
Nízký výkon? Cukr a bič nefunguje. Ani větší tlak.

"Budu toho mladého asi muset propustit." Povídá mi šéf jedné...

Jak údržbář vyškolil doktory. Opravili svoje předpoklady.
Jak údržbář vyškolil doktory. Opravili svoje předpoklady.

Alfons u nás dělal údržbáře. Kromě toho, že si rád...

5 kroků jak se zbavit strachu. Nebuď srab ani plašan.
5 kroků jak se zbavit strachu. Nebuď srab ani plašan.

Lidi co se bojí, můžeme rozdělit do dvou kategorií -...

Krysí závod. Který je ten tvůj?
Krysí závod. Který je ten tvůj?

Krysí závod "Podívej se na Pustovku. Už od osmi ráno...

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *