15. 11. 2019 | Pavel Merhout
7 min čtení | Zobrazeno:

Nejlepší návod, jak dostat výrazně přidáno a 3+3 příběhy z vlastní zkušenosti

Lidé si často zaslouží přidat na platu. A někdy taky ne. Přemýšlíš o tom, říct si o více peněz? Kromě budgetu nadřízeného o tom rozhoduje tvůj pracovní výkon.
Ale víš, že to, jakým způsobem si o více peněz říkáš, může výrazně ovlivnit tvé navýšení?
Byl jsem za svou historii v pozici tázaného šéfa mnohokrát. Možná ti pomůže vidět, jak lidé o přidání žádali a jak to dopadlo.
Koukni na 3+3 minipříběhy. A na konci najdeš rychlý návod o 7 bodech, jak si o peníze říct a čemu se vyhnout.

Návod na lepší plat
Návod na lepší plat

Řekni si o lepší výplatu

1. příběh

Je pátek, 17:00. Po týdnu jsem tak unavený, že skoro padám na ústa a fakt se těším domů.

„Pavle, máš 2 minuty?“ Jsem zastaven na chodbě, na odchodu domů. „Víš, myslím, že jsi viděl, jak moc teď tomu dávám. Rád bych tě požádal o přidání, tak 10 – 20%. Co na to říkáš?“

Říkám: „Prosím tě, teď ne. Nech si to na příští face to face a proberem to.“
Musím říct, že moje motivace upravovat někomu plat se v tuto chvíli limitně blíží nule.

2. příběh

„Mám takový problém Pavle. Možná víš, že dojíždím do práce 30km tam a 30 zpět. Každý ví, že benzín jde nahoru. Myslím, že bys mi měl přidat, tak 2.000.“

Říkám: „Kamaráde, sorry, dražší benzín je součástí inflace. Ta je zohledněna v meziročním navyšování. To, že bydlíš 30 km daleko, jsi věděl, už když jsi podepisoval smlouvu, nebo ne? To je naše dohoda.“

V tomhle případě sice kolega nasbíral dočasně „minusové body“, ale později dostal navýšeno nad průměr, v rámci meziroční úpravy.

Pozor: ne kvůli nákladům na dojíždění, ale kvůli svým dobrým výsledkům.

3. příběh

„Pavle, tahle firma se nechová fér. Vím o tom, že Honza na jiném místě bere o 3.000 víc než já. Já myslím, že dělám více práce než on. I tak se uspokojím s tím, když mi navýšíš a dorovnáš do jeho platu.“

Říkám: „V žádném případě. Za prvé mě velmi udivuje, že tvrdíš, že znáš Honzův plat. Za druhé, tvůj plat se odvíjí od toho, jaké ty máš odpovědnosti a jak dobře si je plníš. Plat někoho jiného s tím vůbec nemá co dělat.“

Přidáno nedostal.

4. příběh

„Za poslední období je to fakt boj Pavle. Děláme co můžeme, je těžké vidět okamžité výsledky. Člověk vyřeší jeden problém a dalších 5 se objeví. I tak jsem rád, že jsme to posunuli tam, kde jsme dneska. Doufám, že to firma vidí, jsem rád, že můžu podpořit ze své pozice. Poslední projekt je úspěšně za námi a mám z toho fakt radost.“

Říkám: „Já tobě moc děkuju. Bez tebe a tvých výsledků bychom opravdu nebyli tam, kde jsme teď.“

Všimněte si, že o platu nepadlo ani slovo. Dostal přidáno, a to velmi nadprůměrně!

5. příběh

Na jedné schůzce: „Pavle, na příštím face to face bych s tebou moc rád probral svůj plat.“

Na druhé schůzce: „Víš, chtěl bych ti ukázat, o kolik aktivit více těď mám na starosti v porovnání s loňskem. Pro firmu to myslím řeší hodně problémů a taky zvyšuje přidanou hodnotu v mé oblasti. Je to jedna z věcí, díky které společnost může růst. Dělal jsem si taky menší průzkum, myslím, že tržní ocenění mé práce je výše.“ Říkám: „Souhlasím a děkuju ti za to. Na příští schůzce budu mít pro tebe návrh na navýšení platu.“

Tak se stalo a na třetí schůzce jsme podepsali +15%!

6. příběh

Rozhovor při meziročním navyšování…

„Chtěl bych ti, šéfe, ukázat kalkulaci. Za minulý rok jsem firmě vytvořil úspory ve své oblasti, jedná se o 65.000USD – nad rámec svých cílů. Tím to ale nekončí, mám plán na příští rok, myslím že budou další úspory, pokud se mi to podaří. Rád bych tě poprosil o výraznější navýšení.“

Kalkulaci jsem si prošel a uznal, že je více méně správná. Při navyšování jsem k tomu přihlédl a skutečně podepsal vyšší nárůst.

Říkám: „Děkuju!“. Tady je slíbený návod, jak si o peníze říct: Především, tohle si pamatuj!

Ideální je, když si o peníze říkat nemusíš. Tvoje výsledky prostě hovoří za tebe.

Pravidla jak si říct o více peněz

Pokud už ale máš potřebu požádat o přidání, použij tento návod. Tvoje šance na přidání se výrazně zlepší. Taky si sám sobě lépe dopředu ujasníš, jakou máš šanci šéfa přesvědčit.

Ještě před začátkem jednání si sepiš jak všechny své úspěchy a neúspěchy za poslední období, tak i své plány, jak chceš firmě pomoct. Buď připraven to použít.

Až poté se vrhni do jednání. Tímto se řiď:

  1. Vždy dopředu upozorni šéfa na to, že se budeš o úpravě platu chtít bavit. Dáš mu tak šanci si promyslet důsledky rozhodnutí dopředu.
  2. Nikdy nechtěj přesnou a zavazující odpověď hned na místě. Tvůj nadřízený je odpovědný za svůj rozpočet a musí ty peníze pro tebe někde najít. Na to bude potřebovat čas.
  3. Nikdy nezdůvodňuj svůj požadavek zvýšenými náklady na své straně. To není pro tvůj plat relevantní. Relevantní je hodnota, kterou společnosti přinášíš.
  4. Vždy dej svůj požadavek do kontextu s tím, jak si společnost zrovna vede. Tím dáš najevo, že kopeš za firmu, ne jen za sebe. Propoj své výkony s výsledky společnosti.
  5. Nikdy nepřistupuj ultimativně: „Přidej, nebo odcházím“. Můžeš sice dostat přidáno pro vyřešení problému „tady a teď“, tvoje reputace v očích šéfa jde ale do kytek. Věř, že dlouhodobě si zavíráš dveře k dalším nárůstům nebo potenciálně k povýšení.
  6. Nikdy se nesrovnávej s kolegy. Nejlepší srovnání, které tady platí, je: Co se od tebe očekává, versus jakou hodnotu opravdu firmě přinášíš.
  7. Vyzbroj se dopředu daty. Připrav kalkulace a ty vysvětli na místě. Data by měla ukázat, že i přes nárůst tvého platu firma ušetří, a to díky tvému přispění. Pak je přenech svému nadřízenému pro jeho rozhodování.

Ani tento návod určitě na 100% nezaručí úspěch při vyjednávání o tvém platu. I v případě neúspěchu ale dosáhneš toho, že tvůj nadřízený bude vědět, že víš, o čem mluvíš. Bude vědět, že znáš svou cenu že a víš, jak pomáháš své firmě. Bude vědět, že máš ambice, bude si to pamatovat.
Takovýmto vyjednáváním výrazně zlepšíš pohled na svou osobu.

P.S.: Někomu může připadat, že jsem jako ředitel firmy sám proti sobě, když dávám návod zaměstnancům, jak si vyjednat vyšší plat. Zvyšuju tím náklady firmy, nebo ne?

Ne!

Jsem si jistý, že když pomocí tohoto návodu někdo bude postupovat, tak si hlavně uvědomí, jak přispívá k tvorbě přidané hodnoty společnosti. Pak ve finále vyhrajeme všichni, firma lepší přidanou hodnotou a zaměstnanec vyšším platem.

Sdílejte
Pavel Merhout

Podobné články
Máš pleš? Raduj se.
Máš pleš? Raduj se.

Máš už pleš? To je pro chlapa významná životní změna....

5 kroků jak se zbavit strachu. Nebuď srab ani plašan.
5 kroků jak se zbavit strachu. Nebuď srab ani plašan.

Lidi co se bojí, můžeme rozdělit do dvou kategorií -...

Leadership skandinávskou cestou
Leadership skandinávskou cestou

Víte, že dnes tolik atraktivní skandinávská firemní kultura závisí hlavně...

Krysí závod. Který je ten tvůj?
Krysí závod. Který je ten tvůj?

Krysí závod "Podívej se na Pustovku. Už od osmi ráno...

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

IAM POTENTIAL

  • Nakopni svou kariéru.
  • Udělej si před ostatními náskok.
  • Změň svůj život.