15. 11. 2019 | Pavel Merhout
4 min čtení | Zobrazeno:

Systém to nespasí. Agresivní děda ví, jak na to

Management systém je něco, co mnoha lidem chybí, pracovníci po něm volají. Co je třeba si uvědomit při jeho nastavování?
Chci vám vyprávět příběh, zkušenost z cest. Je v něm obsažena i jedna životní lekce, kterou mi uštědřil bojovný německý cestovatel v důchodu s kufrem.

Systém řízení a lidé v něm
Systém řízení a lidé v něm

Často slyším, že když se nedaří, může za to špatně nastavený systém. Je to pravda. Ale není to celá pravda. Ani nejlepší systém totiž nefunguje sám o sobě.

Před časem jsem letěl na služební cestu do Ameriky. Tam jsem cestoval se skupinkou kolegů, zpátky už sám. Musel jsem se vrátit dříve, abych stihl taneční vystoupení dcerky v divadle.

Frankfurt

Cesta tam byla z Vídně přes Frankfurt a pak do Bostonu. Ve Frankfurtu jsme měli na přestup málo času a let z Vídně se bohužel zpozdil. Při výstupu z letadla k nám přistoupil pracovník frankfurtského letiště. Sesbíral si celou naši skupinku, věděl, že máme zpoždění.

Dal nám jakési oranžové kartičky. Na nich byl napsán náš přípojný let. Podle těchto výrazných kartiček pracovníci letiště věděli, že máme naspěch a směřovali nás automaticky letištními zkratkami. Z ničeho nic jsme předběhli celý dav! Za pár chvil už jsme byli odbaveni a nasedali na spoj směr Boston.

Mají to tady promakané, pomyslel jsem si. Bez tohohle systému by nám přípoj na 100% uletěl.

Služební cesta byla v Americe velmi úspěšná, náš výborný tým se ukázal zákazníkovi v tom nejlepším světle. Na základě toho jednání jsme vyhráli skvělý projekt. To ale není jádro příběhu. Po necelém týdnu v Americe jsem se chystal domů, abych stihl to představení dcerky. Do divadla jsem měl dojet přímo z letiště.

Madrid


Tentokrát jsem letěl sám, jiným spojem. Letenka byla přes Boston – Madrid – Vídeň. Co už nepřekvapí, v Madridu jsem měl opět minimální čas na přestup. Letadlo z Bostonu bylo samozřejmě zpožděno. Sakra, tak já si zařizuju separé letenku ať stihnu to divadlo. A teď mi to uletí? Celý let přes oceán jsem byl jako na trní.


Vystupuju v Madridu. Přistoupí ke mě pracovník letiště a dává mi oranžovou kartu. Super! Pomyslel jsem si. Tenhle systém karet je zavedený i tady. Tak to stihnu. Kartu jsem držel co nejvíc viditelně a šmaroval si to ke gatu na Vídeň.

Madrid je rušné letiště, napadlo mě poté, co jsem viděl dav cestujících. Rozhlížím se, kdy se mě někdo ujme a ukáže mi zkratku na vídeňský gate. Jde se mi těžko, dav houstne.

Au! Německý důchodce mi vráží rukojeť svého kufru přímo pod žebra. “ Entschuldigung“.

WTF? Zpocený stokilový černoch mi stojí na noze. Ukazuju mu, že mě musí pustit, dávám mu před oči svou oranžovou kartu. A on? Na oplátku mi ukazuje svou oranžovou kartu. Má ji taky! A taky ten německý důchodce. I japonec. I partička španělských sportovců, taky ruská mamina.

Tu kartu mají úplně všichni! A všichni s ní teď mávají. Hulákají jeden přes druhého, že mají přednost.


Pochopil jsem, že tady se mě nikdo neujme a zkratku mi asi neukáže. Tady si musím pomoct sám. Začal jsem používat tělesnou sílu a taky metodu útoku kufrem, odkoukanou od toho skopčáckého děduly.

Let jsem tak tak stihl. Divadlo taky. To ale není pointa mého vyprávění. Moje pointa je o systému. Systému oranžových karet, který byl stejný jak ve Frankfurtu, tak v Madridu. Zatímco ve Frankfurtu ten systém perfektně zvládli, v Madridu naprosto zkolaboval.

A tak to vždycky se systémy funguje. Systém sám o sobě nestačí. Systém funguje pouze, pokud fungují i lidé v tomto systému. V Madridu to ještě úplně nevychytali.

Sdílejte
Pavel Merhout

Podobné články
Máš pleš? Raduj se.
Máš pleš? Raduj se.

Máš už pleš? To je pro chlapa významná životní změna....

Každý cíl se dá očůrat.
Každý cíl se dá očůrat.

Srdce mladého analytika, sotva 23 leté, krvácelo při pomyšlení, že...

Nízký výkon? Cukr a bič nefunguje. Ani větší tlak.
Nízký výkon? Cukr a bič nefunguje. Ani větší tlak.

"Budu toho mladého asi muset propustit." Povídá mi šéf jedné...

Jak údržbář vyškolil doktory. Opravili svoje předpoklady.
Jak údržbář vyškolil doktory. Opravili svoje předpoklady.

Alfons u nás dělal údržbáře. Kromě toho, že si rád...

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

IAM POTENTIAL

  • Nakopni svou kariéru.
  • Udělej si před ostatními náskok.
  • Změň svůj život.