15. 11. 2019 | Pavel Merhout
4 min čtení | Zobrazeno:

Soutěživost v práci?

Zjistěte, jestli je pro vaše týmy dobré, když je budete motivovat k soutěživosti.

soutěživost v práci
Soutěživost v práci

Soutěživá povaha, ambiciózní pracovníci, lidé, kteří mají chuť něco dokázat. To jsou většinou chrakteristiky pracovníků, kteří to ve společnosti dotáhnou dál než ti, kteří tyto vlastnosti nemají.

Aha, říkáte si, když tyto vlastnosti budu v týmech jako manager podporovat, dostanu týmy, které budou mít lepší výkon. Následně bude celá firma lépe prosperovat.

Je to správné logika?

Pro mnoho managerů, jejich stylů vedení a pro mnoho korporátních kultur ano. Díky tomuto myšlení vidíme často iniciativy jako:

– směna měsíce

– nejlepší projektový tým

– nejvýkonnější linka… a tak dále.

A taky často jsou s těmito iniciativami spojeny motivační bonusy a prémie.

Kdysi jsem tomu taky věřil. Opravdu věřil. Myslel jsem si, že soutěživost přinese do týmů hodně energie. Věřil jsem, že když tu energii vedení správně nasměruje, lepší výsledky firmy na sebe nenechají dlouho čekat.

Je to past!

Je to opravdu léčka. Zmíněná logika nefunguje. Nefunguje ke prospěchu týmů, výkonům firmy a už vůbec nepomáhá firemní kultuře. Proč to říkám?

Tady je moje zkušenost, například příběh soutěže o směnu měsíce. Výrobní směna, která vyhrála, byla okamžitě (a tehdy i po právu) osočena ostatními směnami, že jela jen „po výkonu“, neinvestovala nutný čas preventivní údržbě a čištění linky. Následkem toho se linka porouchala na jiné směně. Ta pak nemůže vyrobit požadované množství. A protože oprava poruchy trvá déle než preventivní údržba, firma má ve finále nižší výstup. A směny jsou rozhádané. Blbá nálada.

Jiný příklad, soutěž o nejlepší projektový tým. Vítězný projektový tým dodal výsledek projektu na čas, v kvalitě i v rozpočtu. Jiný projekt, který mohl přinést firmě větší obrat, byl zasažen vnějšími vlivy a potřeboval posílit o jednoho experta. Zmíněný expert byl nicméně v danou chvíli zaneprázdněn v jiném projektu. Ano, přesně v tom, který už měl v tu chvíli blízko k výhře ceny za nejlepší projektový tým. Proč by si si měl tento chlapec, uznávaný odborník, nechat ujít vidinu výhry? Proč by se měl vedoucí tohoto týmu nechat obrat o cenného specialistu a riskovat zpoždění svého projektu? Větší a důležitější projekt byl zpožděn, firma ve výsledku prodělala.

A poslední příklad – nejvýkonnější linka. Mám zkušenost i tady. Jedna linka má jednoduchý, předvídatelně plánovaný výrobek. Druhá linka má více komplexní výrobek, objemy výroby skáčou podle potávky trhu poměrně výrazně. Někdy se musí na přesčas, nebo na víkendovou směnu. Na druhou stranu, výrobek druhé linky má o dost větší marži. To ale soutěž o nejvýkonnější linku nezohledňuje. Ta měří jen výkon v kusech. Jaká je asi motivace pracovníků z první linky přejít v případě potřeby na druhou linku? Proč by riskovali víkendové směny a menší šanci výhry pěkného bonusu?

To je moje zkušenost. Interní zápolení prostě dobré není.

Společnosti musí vynaložit velkou spoustu energie na to, aby úspěšně soutěžily ve vysoce konkurenčním vnějším tržním prostředí. Je naprostý nesmysl vkládat svou energii na zápolení se spolupracovníky! Protože tato ztracená energie pak může chybět v obchodním boji s jinou firmou.

Představte si fotbalistu, který začne v zápase obehrávat svého spoluhráče. Představte si cyklistu v týmu, který svého stájového kolegu bude chtít setřást, namísto spolupráce v pelotonu. Představte si vojáka v boji, který se pere se svým spolubojovníkem. No comment.

Až vás příště u přemýšlení o úpravě motivačního systému napadne nastavit soutěžní prostředí založené na soutěžení týmů mezi sebou, tak raději vstaňte a běžte pomoct svému kolegovi . Věřte, že tím pro společnost uděláte více.

Toto video je velmi, velmi poučné a stojí za shlédnutí.

Sdílejte
Pavel Merhout

Podobné články
Máš pleš? Raduj se.
Máš pleš? Raduj se.

Máš už pleš? To je pro chlapa významná životní změna....

Každý cíl se dá očůrat.
Každý cíl se dá očůrat.

Srdce mladého analytika, sotva 23 leté, krvácelo při pomyšlení, že...

Nízký výkon? Cukr a bič nefunguje. Ani větší tlak.
Nízký výkon? Cukr a bič nefunguje. Ani větší tlak.

"Budu toho mladého asi muset propustit." Povídá mi šéf jedné...

Jak údržbář vyškolil doktory. Opravili svoje předpoklady.
Jak údržbář vyškolil doktory. Opravili svoje předpoklady.

Alfons u nás dělal údržbáře. Kromě toho, že si rád...

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

IAM POTENTIAL

  • Nakopni svou kariéru.
  • Udělej si před ostatními náskok.
  • Změň svůj život.