15. 11. 2019 | Pavel Merhout
3 min čtení | Zobrazeno:

Neslučitelné cíle? Dobrá věc, dokazuje Lukáš Krpálek

Jak nastavit KPI cíle? Používej myšlení vrcholvého sportovce.
Finále olympiády 2016 v Riu. Ázerbajdžánec Gasimov je nepříjemný. Přichází poslední minuta zápasu. Lukáš opravdu chce, je to vidět. Má lepší fyzičku, je rychlejší. Ouči-Gari. Zmožený protivník padá.

Lukáš Krpálek ví, že protichůdné cíle jsou dobré

Ipon! Lukáš má zlato!
Zápletka začíná tady.

Po famózním vítězství na olympiádě v Riu se stala neuvěřitelná věc. Lukáš ohlásil přechod do nejvyšší váhy. Kategorie bez váhového omezení! I přes nabrání váhy na úroveň kolem 115 – 120 kg se bude utkávat s mnohem, mnohem těžšími soupeři.

Proč proboha? Ve své kategorii do 100 kg sbíral jednu trofej za druhou. „Je zatím zdraví, shazovat z nějakých 108 pod 100 každý tutnaj není úplně super“, prozradil. „A k tomu, v téhle kategorii už jsem vyhrál dost. Chci jít dál.“

Ale Lukáš ví víc. Když si ponechá svou skvělou rychlost a vytrvalost, má velkou šanci excelovat. V nejvyšší kategorii dominuje síla a stabilita, kterou zase musí nabrat. Rychlost a vytrvalost versus síla a stabilita.

Když Lukáš zkombinuje tyto zdánlivě neslučitelné cíle, bude na vrcholu.

Při své premiéře v nejtěžší kategorii hned porazil 170 kg vážící světovou dvojku Nateu.
Řekl pak: „Dá se s nimi zápasit. Je to náročné první dvě minuty, kdy jsou ještě plní síly, ale potom, když jim ta kondice odejde, tak je to něco jiného. Pak se s nimi dá prát.“ (irozhlas.cz)

A teď, několik let po olympiádě, Lukáš Krpálek pravidelně sbírá medaile v kategorii bez váhového omezení.
Říkáte si, no jo. Krpálek, talent od boha. Takových je na světě míň, než jedno promile. Ten zvládne tyhle protichůdné cíle, ale normální člověk nemá šanci.
Jaký omyl!

Lukáš nebyl žádným talentem. Dokonce o něm existují informace, že byl označován přímo za netalentovaného. Tady je výňatek z wikipedie:„V dětství nepatřil mezi pohybově nadané jedince – jeho první trenér Šimáček v jednom z rozhovorů uvedl, že měl problém naučit ho obyčejný kotoul. I přes tento handicap svoji juniorskou přípravu zaměřil na boj na zemi, ve kterém se postupně vypracoval mezi absolutní světovou špičku.“

Neslučitelné cíle jsou dobré

Být dobrý v jednom směru je snadné. Zkombinovat ale více cílů, to nás posune!


Příklad 1:Efektivita a rychlost bez kvality? Žádný problém. Kvalita a spousta času? Neomezené náklady? Žádný problém. Skutečně dobří jsou ti, kteří umí protichůdné cíle dát dohromady.

Příklad 2:Introvertní technik, soustředěný na svou práci? Takových je dost, a moc si jich cením. Ale dostat od tohoto specialisty ucelenou informaci z pohledu laika, to je problém. Extrovertní prodejce? Prodá všechno, slíbí nemožné. Že nemá detailní znalosti? Jsou takoví. Pak se s tím při dodávce poper. Zkombinuj schopnosti technika a prodejce a máš super businessmana.

Příklad 3:Krátkodobé cíle – musíme šetřit, abychom měli výsledek v tomto kvartálu. Dlouhodobé cíle – musíme investovat, abychom rostli. Zaměř se pouze krátkodobě a uteče ti konkurence v inovacích. Zaměř se pouze dlouhodobě a dojde ti cash, můžeš to na fleku zavřít. Najdi způsob jak tyhle dva sloučit a tvá firma se stane firmou snů.

Příklad 4:Dokončuje se ještě design výrobku, je tam pořád pár otevřených věcí. Zároveň se už ale musí rozjíždět výroba, dolaďovat proces.Když budeš čekat, až bude výrobek vychytaný na 100%, garantuju ti, že na trhu už teď někdy prodává konkurenční produkt. Nauč se zkombinovat vývoj produktu s vývojem procesu a budeš s výrobkem u zákazníka jako první.

Příkladů je spousta…

Je to tak, proto být nejlepší nestačí excelovat v jednom směru. Síla úspěchu je ve schopnosti zkombinovat neslučitelné cíle. Lukáš není jediným důkazem.

Sdílejte
Pavel Merhout

Podobné články
Co má společného COVID-19, 11. září a tvoje zadnice?
Co má společného COVID-19, 11. září a tvoje zadnice?

Co má společného COVID 19, 11. září a tvoje zadnice?...

Tohle v bibli nenajdeš.
Tohle v bibli nenajdeš.

Proč jsme každý tak jiný? Jak vznikla diverzita a k...

3 úplně nevinná slova a jeden by vzteky prasknul. Proč?
3 úplně nevinná slova a jeden by vzteky prasknul. Proč?

Tahle 3 nevinná slova rozpálila jednoho chlapíka doběla, že se...

Švejci proberte se, svět nám zdrhne. Nevíme, co je odpovědnost.
Švejci proberte se, svět nám zdrhne. Nevíme, co je odpovědnost.

Školení pro expaty do Česka učí o Švejkovi. Povídám si...

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *