15. 11. 2019 | Pavel Merhout
4 min čtení | Zobrazeno:

Problémy s kvalitou vyřešíte nejlíp tímto postupem

Když se stane průšvih s kvalitou, je ve výrobě horko. I přes to, že špatnou kvalitu většinou způsobí opomenutý detail, řešení si vyžaduje dobrý nadhled. Já mám nejlepší zkušenost s modelem SIPOC. Je ovšem nutné ho vzít z opačné strany, zezadu.

Řešení problémů s kvalitou

Ranní porada.

Výrobní mistr: „máme asi problém, z výroby nám už nějakou dobu lezou vady. Asi kvůli špatnému vstupnímu materiálu. Co budeme dělat?“

Inženýr dodavatelské kvality: „Musíme okamžitě zavolat dodavateli. Ať najde root cause a udělá nápravná opatření. To musí mít prioritu.“

Výrobní mistr: „Ne, to je blbost, prioritu musí mít určitě sortace anebo rework špatného materiálu na skladě. Jinak zastavím výrobu a co pak budu dělat s operátory? Já jsem měřený za jejich produktivitu.“

Procesní inženýr: „No nevím, to podle mě budou větší ztráty, když budeme ten materiál reworkovat, taky si myslím, že zásadní je najít příčinu u dodavatele, je to jeho odpovědnost. To bych udělal jako první.“

Výrobní mistr: “ Hele, opakuju, já jsem měřený za produktivitu v továrně. Já mám jasno, výroba musí běžet.“ Udělejte to jak chcete, ale já potřebuju dobrý materiál.“

Inženýr dodavatelské kvality: „OK, nasadím 100% inspekci a sortaci materiálu. Paralelně zkontaktuju dodavatele. Tak zajistíme plynulost výroby i vyřešení příčiny.“

… Vypadá to, že se tým dohodl… výroba může pokračovat.

Opravdu?

Poznáváte to? Vidíte v tom problém? Doufám, že ano, je to celé tak nějak špatně. Vypadla nám z toho totiž jedna, a to velice důležitá věc. Jaká věc? Co nám vypadlo?

Zákazník!

Řízení kvality podle SIPOC

Už jsem zmínil, že mám nejlepší zkušenost s tím, že by se měl následovat model SIPOC.

SIPOC je zkratka.

  • S = Supplier
  • I = Input
  • P = Process
  • O = Output
  • C = Customer

A teď se naučíte ten trik. Když problém s kvalitou nastane, na chvíli zapomeňte na svoje osobní cíle. Zahoďte ego i obavy o své bonusy. Podívejte se na to shora, použijte nadhled.

Vemte model SIPOC a postupujte podle něj, odzadu.

C = customer. Tady je úplně první sada otázek, které si musíte okamžitě položit a popřípadě zadefinovat správné akce:

Už jsme poslali potencionálně špatné kusy zákazníkovi? Musíme stahovat výrobky z trhu? Kdy se problém objevil a kdy jsme na něj přišli? Kolik jsme mezitím vyrobili? Máme něco na skladě anebo v transportu, co by mohlo být špatné?

O = output. Tohle je druhá, následující sada otázek.

Jak zajistíme, abychom už špatné kusy nevyráběli a neposílali na sklad? Musíme udělat 100% výstupní kontrolu inspektorem?

P = Process. Třetí sada otázek.

Posílíme finální test ve výrobě o daný kritický parametr? Vyčistíme celou linku od špatného materiálu, který může být v ještě nepoužitém stavu – v předmontážích anebo ve výrobcích v různé fázi rozpracovanosti? Zadefinujeme procesní kontroly na správném místě výroby? Upravíme nastavení procesu?

I = Input. Tyhle otázky se vztahují ke vstupu do procesu.

Musíme udělat 100% vstupní kontrolu inspektorem? Budeme instruovat operátory pro kontrolu parametru na každém vstupním dílci? Musíme sortovat sklad vstupního materiálu? Může být další dávka špatného materiálu na cestě?

S = supplier. A u dodavatele se budeme ptát na tento typ informací.

Má dodavatel zajištěnu výstupní kontrolu? Má dodavatel proces pod kontrolou? Známe příčinu špatné kvality dílců a jsou implementovány akce? Hrozí u dodavatele stejný problém u jiných komponent, které nám dodává? Vypracoval dodavatel 8D?

Je jedno, jestli je to procesní inženýr, mistr, inženýr kvality. Tento poslup by měl být každému pochopitelný. Prostě jdeme od zákazníka, nebo i od zákazníka vašeho zákazníka (existuje-li). A postupujeme pěkně proti toku.

To však neznamená, že tyto otázky a akce nemají probíhat paralelně. Ano, začínáme u zákazníka. Další časová souslednost není ale úplně klíčová. Aktivity můžou být v rámci rychlého řešení i souběžné. Zásadní je nadhled, pokrytí celého řetězce a hlavně ochrana zákazníka.

Sdílejte
Pavel Merhout

Podobné články
Co má společného COVID-19, 11. září a tvoje zadnice?
Co má společného COVID-19, 11. září a tvoje zadnice?

Co má společného COVID 19, 11. září a tvoje zadnice?...

Tohle v bibli nenajdeš.
Tohle v bibli nenajdeš.

Proč jsme každý tak jiný? Jak vznikla diverzita a k...

3 úplně nevinná slova a jeden by vzteky prasknul. Proč?
3 úplně nevinná slova a jeden by vzteky prasknul. Proč?

Tahle 3 nevinná slova rozpálila jednoho chlapíka doběla, že se...

Švejci proberte se, svět nám zdrhne. Nevíme, co je odpovědnost.
Švejci proberte se, svět nám zdrhne. Nevíme, co je odpovědnost.

Školení pro expaty do Česka učí o Švejkovi. Povídám si...

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *