19. 11. 2019 | Pavel Merhout
3 min čtení | Zobrazeno:

Při prezentaci ztratil důvěru svých lidí. Jakou chybu udělal? Tato 2 pravidla bys měl znát.

Jak dobře prezentovat? Důvěra posluchačů je klíčová, jinak tě poslouchat nebudou. Přečti si, jak ji získat a co naopak nedělat. Dva dlouholetí manželé se rozhodli společně nastoupit do zaměstnání v novém Green Fieldu. Mirka, něco málo přes metr padesát, ale velmi výrazná osobnost, nastupuje jako procesní inženýr. Olin, vysoký, introvertní a technický typ s nejistým projevem, nastupuje jako manažer výrobní oblasti. V práci je Mirka Olinovi přímá podřízená.

Tohle by jako dobrá story mohlo skoro stačit, ale čtěte dál, co neuvěřitelného může manželka svému muži udělat.

Školení TPM

Továrna, která se na zeleném poli rozjížděla, byla plná technologie, samé komplexní výrobní linky. Z toho důvodu se společnost rozhodla investovat do školení Total Productive Maintenance (TPM) ještě před spuštěním produkce. Šla na to systémem train the trainer. Externí školitel vyškolil šéfy výrobních oblastí, ti pak v blízké pronajaté třídě školili své týmy. Olin právě vysvětluje zásady péče obsluhy o strojové zařízení svým lidem, a to včetně Mirky.

Jak prezentovat a neudělat ostudu?
Jak prezentovat a neudělat ostudu?

Zdá se, že všichni opravdu bedlivě poslouchají jeho výklad: „Je nutné, aby si operátor vypěstoval k lince vztah. Tak třeba jakákoli abnormalita, projevující se například změnou zvuku, různým skřípáním, klepáním a tak, by měla být důvodem pro zkoumání příčiny této události. Operátor prostě musí na nezvyklý stav zařízení reagovat.“

Jeho oči letmo zavadily o manželku Mirku, sedící ve třídě mezi školenými.
Ta se nadechla a povstala, její 150ti centimetrová postava najednou vypadala o velké poznání větší. Přimhouřila oči. To dodalo této ženě výraz šelmy.

Olin se polekal, okamžitě znejistěl a odmlčel se. V tom Mirka s rukama v bok, překvapivě hlubokým a zvučným kontraaltem, zahlásila na celou místnost: „Co to tady vykládáš prosím tě, o jaké reakci to mluvíš? Vzpomeň si na naši rozvrzanou pračku. Tak dlouho ti říkám ať se na to podíváš! Až přestane fungovat tak si dělej co chceš, já to v rukách prát nebudu.“ To byla facka, kterou Olin nečekal. Ustoupil o dva kroky, zbledl, ale k jeho cti to ustál. Na poznámku nereagoval a po odmlce a několika nádeších opět pokračoval ve výkladu.

Bohužel pro něj, teď ještě o dost tišším hlasem, který přes výbuchy smíchu školených pracovníků nebylo už vůbec možné slyšet.

Ztráta důvěry manažera

Co se vlastně stalo? Olin se postavil do role autority, školitele TPM. Svým odborným výkladem si na začátku získal důvěru. Po nečekané intervenci jeho manželky ji během vteřiny ztratil, a můžu vám říct, že už ji do konce školení zpátky nezískal.

Když se dnes po letech zeptáte tehdejších účastníků na školení TPM, namísto zásad údržby strojového parku si každý vzpomene na Mirku s prořízlým jazykem a chudáka Olina.

Pravidlo 1:Když už něco lidem vykládám, tak s tím musím být naprosto ztotožněn. Jestli to tak není, budu každopádně dříve nebo později odhalen.

Pravidlo 2:Pokud vím, že mám v něčem škraloup, tak jej na něj musím poukázat sám. Ideální způsob je použít sám sebe jako odstrašující případ, jak „se to nemá dělat“. Tím vezmu kritikům vítr z plachet a přiznáním lidské slabiny důvěru naopak posílím.

Co myslíte vy, kde udělal Olda největší chybu?

Sdílejte
Pavel Merhout

Podobné články
Nízký výkon? Cukr a bič nefunguje. Ani větší tlak.
Nízký výkon? Cukr a bič nefunguje. Ani větší tlak.

"Budu toho mladého asi muset propustit." Povídá mi šéf jedné...

Jak údržbář vyškolil doktory. Opravili svoje předpoklady.
Jak údržbář vyškolil doktory. Opravili svoje předpoklady.

Alfons u nás dělal údržbáře. Kromě toho, že si rád...

5 kroků jak se zbavit strachu. Nebuď srab ani plašan.
5 kroků jak se zbavit strachu. Nebuď srab ani plašan.

Lidi co se bojí, můžeme rozdělit do dvou kategorií -...

Krysí závod. Který je ten tvůj?
Krysí závod. Který je ten tvůj?

Krysí závod "Podívej se na Pustovku. Už od osmi ráno...

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *